Liseli Aşçılar Birincilik İçin Yarıştı

Liseli Aşçılar Birincilik İçin Yarıştı

TÜRSAB Orta Anadolu Gastronomi Turizmi Komisyonunca bu yıl ilk defa düzenlenen “TAT AN-KYRA” Başkent Lezzet Şöleni yarışmasında liseli aşçılar hünerlerini sergiledi

ANKARA (AA) – Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Gastronomi Turizmi Komisyonunca bu yıl ilk defa düzenlenen ve liseli aşçıların hünerlerini sergilediği “TAT AN-KYRA” Başkent Lezzet Şöleni yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Kırmızı Brasserie Restoran’daki yarışmanın ödül töreninde konuşan Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, turizm ve ülkelerin tanıtımında gastronominin çok önemli bir boyut kazandığını ve artık yemek yapmanın mutfak sanatları olarak anıldığını söyledi.

Özer, yarışmadaki gençlerin mutfak sanatlarını yaşatmak için yola çıktıklarına işaret ederek, “Dünya mutfaklarında belki Türkiye çok fazla bilinen bir mutfak değil ama çeşitlerine baktığımızda inanılmaz bir çeşitlilik var. Sizler sayesinde Türk mutfağının ve bu çeşitliliğin tanıtımı gerçekleşecek. Onun için bu yarışmayı düzenleyen TÜRSAB Orta Anadolu Gastronomi Turizmi Komisyonuna ve katılımcılara başarılar diliyorum.” dedi.

– “Yarışmaları Türkiye çapında devam ettirmeyi düşünüyoruz”

Yarışmanın finalinde 3 farklı kategoride yarışan adaylardan “Çorba” dalında Melik Akın Gökçen, Alperen Çalışkan ve Ata Gürler, “Ana Yemek” dalında Yıldız Kaderli ve Mert Sezer birincilikleri paylaştı. “Tatlı” dalının galibi ise Elif Yüksel oldu.

Finalde yarışan tüm yarışmacılara yurt içi kültür gezisi ödülü verildi.

http://www.milliyet.com.tr/liseli-ascilar-birincilik-icin-yaristi-ankara-yerelhaber-3197113/

http://www.haber7.com/ankara/2776674-liseli-ascilar-birincilik-icin-yaristi

Paylaş: